Пилинг крема со екстракт на камилица и мелени лушпи од семки од кајсија
Ќелиите на кожата редовно се обновуваат: нашата кожа е потполно нова на секои 28 дена!
Пилингот не само што ги отстранува мртвите ќелии на кожата, туку во исто време ја поттикнува
циркулацијата. По пилингот кожата подобро ги впива производите за нега со што тенот станува
поблескав и сјаен.
Пилинг кремата во својот состав содржи висока концентрација на екстракт на камилица,

какао путер, рицинусово масло и мелени лушпи од семки од кајсија
Благите, нежни и исклучително ефикасни, мелени лушпи од семки од кајсија ги отстрануваат
изумрените ќелии од површината на кожата поттикнуваат обновување на кожата, ја враќаат
свежината на кожата и ја оставаат чиста.
Екстрактот на камилица во својот состав содржи флавоноиди, кумарин и слуз кои ја смируваат
кожата, го намалуваат црвенилото и знаците на фотооштетување на кожата, ја подобруваат
текстурата и еластичноста на кожата. Екстрактот на камилица ја штити кожата од негативни
надворешни влијанија. Навлажнувајќи ја кожата помага во зачувување на нормална и здрава
функција. Има и антиоксидативно влијание, па е корисен и во превенција од стареење на кожата.
Го намалува црвенилото предизвикано од УВ зраците. Дејството на екстрактот е смирувачко,
освежувачко, тонизирачко, ја поттикнува гранулацијата и епителизацијата на ткивата, го намалува
чешањето. Своето смирувачко и антимикробно својство во најголема мера го должи на бисаболол,
хамазулен и флавоноидите.
Какао путерот ја штити кожата, го успорува губењето на водата, формирајќи бариерна заштитна
обвивка. Создава заштитен филм на кожата, давајќи и мазност. Спречува сушење на кожата.
Рицинусовото масло на кожата остава чувство на мекост и мазност.
Пилинг кремата е наменета за сите типови на кожа. Посебно се препорачува за нега на сува,
рапава и испукана кожа.
Начин на примена: Нанесете ја пилинг кремата на чиста и сува кожа на лицето. Со благи кружни
движења втријте ја кремата на кожата на лицето. Оставете кожата да ја впие кремата, а вишокот од
лушпите од семки од кајсија отстранете ги по неколку минути. Пилинг кремата може да се
употребува еднаш до два пати неделно.