СОДРЖИ:

Petrovac, kantarion, kičica, pelin, podubica, žalfija i nana.

Се користи како замена или дополнување на разни лекови за смирување на тешкотиите во желудникот и системот за варење, на пример Ранитидин. Го намалува лачењето на желудочната киселина и го неутрализира нејзиното дејство.
Тегобите предизвикани од конзумирање на тешки јадења и сува храна, ги отстрануваме со користење на овој чај. Извонредната комбинација на билки благотворно делува на системот на органите за варење, алергии на храна, зголемена киселост- гастритис, чир на желудник, болка во желудник, лошо варење, надуеност на желудникот, мачнина и опстипација.

НАЧИН НА УПОТРЕБА:

Една кесичка во 2-3 децилитри вода. Се пие незасладен, во што помали количини и задолжително при јаки болки. Се пие изладен. Содржината на кесичката може да се размати во јогурт и да се испие.

ЗАБЕЛЕЖУВАЊА ОД МРЕЖАТА:

Успешно ги решава проблемите со киселина и воспаление на желудникот.